ukBądź na bieżąco:    

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Literatura

 

Zapraszamy na warsztaty literackie. Prowadzenie: Andrzej Kanclerz.

DSC 2251Andrzej Kanclerz urodził się w 1963 roku w Tarnowskich Górach. Skończył Technikum Budowlane w Bytomiu. W tym czasie powstawały jego pierwsze utwory. W latach 1983 do 1987 mieszkał w Krakowie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach „Radaru” 5 maja 1983 roku. W ciągu 30 lat swojej działalności swoje wiersze drukował w dziesięciu antologiach, jedenastu tomikach wierszy. Ponadto wydał zbór opowiadań, dramat i dwie ksiązki popularnonaukowe. Jego utwory były tłumaczone na angielski, węgierski i niemiecki i wydawane również za granicami Polski. Swoje utwory wykonywał z zespołem Zielona Bawełna. Był współzałożycielem kabaretu literackiego „Tarnina”, którego nazwę i hymn wymyślił. Należy do Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.

W 1998 roku Andrzej Kanclerz rozpoczął prowadzenie warsztatów literackich, a co za tym idzie animowanie kultury literackiej w mieście. Wynikiem podjętych działań było uaktywnienie i stworzenie środowiska młodoliterackiego, wydanie 4 antologii, czterech plakatów literackich i zorganizowanie kilkudziesięciu biesiad literackich i happeningów. W 2005 poeta zorganizował w TCK Europejski Mityng Literacki pt. Kulturotwórcza rola prowincji, a w 2007 roku II Europejski Mityng Literacki pt. Współczesne oblicza literatur państw Grupy Wyszehradzkiej, na który przybyli poeci z Węgier, Czech i Polski. Podsumowaniem mityngu było wydanie antologii, w której znalazły się teksty wszystkich pisarzy biorących udział w imprezie. Uczestnicy warsztatów literackich nagradzani byli wielokrotnie na ogólnopolskich konkursach poetyckich, a ich wiersze prezentowane w radiu. Wielu wydało własne książki poetyckie. Kanclerz systematycznie pisze również o poezji tarnogórskiej na łamach lokalnej prasy przybliżając tę tematykę mieszkańcom miasta. Za swoją działalność Andrzej Kanclerz otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za 1998 rok w dziedzinie kultury i sztuki.

Warsztaty literackie: środy, godz. 18.00 - 20.00 Tarnogórskie Centrum Kultury


 

7 października (piątek), godz. 18.00

W październiku gościem Salonu Literackiego TCK będzie Jarosław Jabrzemski.

Pisarz, urodzony 9 września 1955 roku w Warszawie zaczął swoją przygodę z poezją w latach 70-tych. Był wtedy częścią literackiego klubu „SIGMA”. Z wielką pasją oddawał się rzemiosłu. Wykonywał ceramikę, parał się ciesielstwem i stolarką. Obecnie głównie zajmuje się publikowaniem w internecie. Co ciekawe, nie bierze udziału w żadnych konkursach poetyckich. Jarosław Jabrzemski jest autorem książek poetyckich: „Dyptych ciułaczy” (2013) i „Egzuwia i egzekwie” (2014).

Wstęp wolny.


  

15 czerwca (środa), godz. 18.00

 

Bohdan Zadura – polski poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki będzie gościem czerwcowego Salonu Literackiego TCK. Pisarz urodził się 18 lutego 1945 roku w Puławach. Zaczynał w miesięczniku „Kamena”. Wieloletni redaktor kwartalnika „Akcent”, od 2004 redaktor naczelny „Twórczości”. Przekładał między innymi z języka angielskiego, ukraińskiego i węgierskiego. Jest laureatem takich nagród jak: Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” za „Nocne życie” (2011), Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Hryhorija Skoworody (2014), czy Nagroda im. C.K. Norwida za tom „Kropka nad i” (2015). Spotkanie odbędzie się w sali kameralnej, a poprowadzi je Andrzej Kanclerz.

Wstęp wolny.

 


 

5 kwietnia (wtorek), godz. 18.00

Mirosława Szychowiak i Grzegorz Kielar – goście Salonu Literackiego TCK, będą promować swoje najnowsze tomiki poezji.

Mirosława Szychowiak – poetka, autorka opowiadań. Laureatka prestiżowych ogólnopolskich konkursów poetyckich. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Publikowała w „Cegle”, „Undergrunt”, „Arteriach” czy „Zeszytach Literackich”. Przez kilka lat była jurorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Granitową Strzałę”.

Grzegorz Kielar urodził się i mieszka w Tarnowskich Górach. W przeszłości pracował jako nauczyciel. Jego teksty były prezentowane w krakowskim i katowickim radiu, weszły również do antologii „Czy w tym mieście mieszka poeta?”. Grzegorz Kielar jest laureatem głównej nagrody XVIII Konfrontacji Literackich w Głogowie. Podczas spotkania będzie promował swój trzeci tomik zatytułowany „Węzły, węzełki”, którego wydawcą jest Tarnogórskie Centrum Kultury.

Wstęp wolny.

 


 

Z archiwum Warsztatów Literackich:

LISTOPAD 2015:

 - 14 listopada, godz. 18.00 - Tarnogórskie Centrum Kultury, kawiarnia artystyczna "Cynamon" - Biesiada Literacka "bibilioTEKSTY";

 - 18 listopada, godz. 19.00 - galeria "Inny Śląsk" - spotkanie autorskie z tarnogórskim poetą Pawłem Adwentem;

 - 20 listopada, godz. 17.00 - XIX Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka w Bytomiu;

 - 25 listopada, godz. 18.00 - Tarnogórskie Centrum Kultury - spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem - diennikarzem, publicystą, historykiem. Promocja książki "Papierowa wojna. Powstania śląskie 1919-1921".


 

 6 maja, godz. 18:00: SPOTKANIE Z JERZYM ILLGIEM

Jerzy Illg – filolog, publicysta, krytyk literacki i wydawca, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, będzie gościem Salonu literackiego TCK, podczas którego zaprezentuje swoją najnowszą książkę. To zbiór rozmów Jerzego Illga z zaprzyjaźnionymi poetami i artystami. Wśród nich znaleźli się m.in. Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Bob Hass czy Jane Hirshfield. Spotkanie prowadzi Andrzej Kanclerz. Wstęp wolny.  

 

 

 

 


 

 

11 marca, godz. 18.00: SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MACHEJEM

 

Zbigniew Machej pochodzi z Cieszyna, ukończył polonistykę i religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach osiemdziesiątych współpracował z opozycją demokratyczną i niezależnym ruchem wydawniczym. Po 1989 roku pracował jako dziennikarz, menedżer kultury i dyplomata – przez dziewięć lat jako wicedyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, później jako dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie, a także jako wicedyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Jako poeta debiutował na łamach „Tygodnika Powszechnego” w 1980 roku. Poeta uznawany jest za mistrza metafory i dowcipu. Machej jest także szanowanym tłumaczem poezji czeskiej i słowackiej.Wstęp wolny.

 

 


 

6 lutego 2014, godz.18.00: SPOTKANIE Z PAWŁEM ARTOMIUKIEM

Paweł Artomiuk – młody poeta z Pruszkowa to kolejny gość „Salonu literackiego”. Podczas spotkania w Kawiarni Artystycznej „Cynamon” w TCK, będzie promował najnowszy tomik „Sztuka umierania”, który ukazał się pod koniec ubiegłego roku. Artmoniuk publikował m.in. w „Angorze”, „Gazecie Kulturalnej” czy „Antologii Klubu Poszukiwaczy Słowa”. Zadebiutował w 2012 roku zbiorem poezji „Utopia”. Wstęp wolny.


 

28 listopada, godz. 18.00: SPOTKANIE Z EWĄ WŁODARSKĄ I WOJCIECHEM ROSZKOWSKIM

Ewa Włodarska i Wojciech Roszkowski będą gośćmi Tarnogórskiego Centrum Kultury. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kanclerz.

WOJCIECH ROSZKOWSKI – mieszka w Tykocinie. Publikował w periodykach i antologiach. Autor książki „Tykocin - miasteczko bajeczka” (2003), arkusza „Odcienie” (2008), tomików „Kulki rtęci” (Nagroda Główna w IV Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2011) i „Dworzec św. Łazarza” (Nagroda Główna Tyskiej Zimy Poetyckiej 2012). Laureatka przeszło stu ogólnopolskich konkursów poetyckich.

EWA WŁODARSKA – krakowianka. Obecnie mieszka w Tykocinie. Pomysłodawca i współorganizatorka ARTYSTYCZNYCH ZDERZEŃ - programu artystycznego, przybliżającego sylwetki artystów różnych dziedzin. Publikacje w POGRANICZACH, KOZIMRYNKU, BLIZIE, Migotaniach, przejaśnieniach, FRAZIE, SZAFIE, Apeiron Magazine, Latarni Morskiej, KOFEINIE, Nowej Okolicy Poetów, ARTERIACH oraz w antologiach pokonkursowych. Autorka tomu poetyckiego pt. PERŁOFONIIA(2014). Laureatka przeszło dwudziestu ogólnopolskich konkursów poetyckich.

 


14 listopada, 18:00: PROMOCJA TOMIKU GRZEGORZA KIELARA "SKRAJEM"

 

Grzegorz Kielar urodził się i mieszka w Tarnowskich Górach.
W odległej przeszłości pracował jako nauczyciel.
Jest laureatem kilku Turniejów Jednego Wiersza. Jego teksty były prezentowane w krakowskim i katowickim radiu,weszły również do antologii „Czy w tym mieście mieszka poeta”. Wydany w 2011 roku tomik „I chyba lepiej tak” jest jego debiutem książkowym. W czerwcu 2012 roku zdobył główną nagrodę na XVIII Konfrontacjach Literackich w Głogowie.

Wydawcą publikacji jest Tarnogórskie Centrum Kultury

 


 

28 października, godz. 18:00 - SPOTKANIE Z MICHAŁEM BACZYŃSKIM

28 października o 18:00 w sali 54, spotkanie w ramach Tarnogórskiej Jesieni Literackiej spotkanie z poetą Michałem Baczyńskim.
Michał Baczyński, ur. w 1970, pisze od 1992 roku, wieloletni uczestnik Warsztatów Literackich Andrzeja Kanclerza w Tarnogórskim Centrum Kultury, nagradzany w tarnogórskich konkursach literackich: „O Laur Jesieni”, galeria Inny Śląsk (1993) oraz w czasie Europejskiego Mityngu Literackiego „O Łuskę Czarnego Pstrąga” (2005). Swoje utwory drukował w antologii Li-ryki stada (2007) i w „Dodatku Kulturalnym” tygodnika „Gwarek”. Wiesze Michała Baczyńskiego wielokrotnie były prezentowane przez Macieja Szczawińskiego w „Poczcie Poetyckiej” Radia Katowice.

 


 

4 czerwca 2014, godz.18:00 -  SPOTKANIE ZE SZCZEPANEM TWARDOCHEM

W środę 4 czerwca gościem Salonu Literackiego TCK był Szczepan Twardoch - pisarz i publicysta. Rozmowa, którą prowadził Andrzej Kanclerz, toczyła się wokół trzech książek: zbioru opowiadań Prawem wilka (SuperNOWA 2008), powieści Wieczny Grunwald, powieść zza końca czasów (Narodowe Centrum Kultury 2010) nagrodzonej wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i nominacją do Gwarancji Kultury oraz wydanej w 2012 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego powieści Morfina, nagrodzonej Paszportem Polityki 2012 oraz nominacją do Nagrody Nike. Autor opowiadał również o swojej pracy i problemach twórczych. Odpowiadał także na pytania licznie zgromadzonej publiczności w sali Małego Olbrzyma. Na koniec oczywiście nie obyło się bez autografów i pamiątkowych fotografii. To było bardzo ważne i udane spotkaniE

 


 

16 KWIETNIA 2014: BENEFIS GRZEGORZA KIELARA

Benefis tarnogórskiego poety Grzegorza Kielara odbył się w Tarnogórskim Centrum Kultury 16 kwietnia. Okazją była przypadająca w tym roku 60. rocznica urodzin poety i 5. Rocznica jego powrotu do aktywnego pisania.
Grzegorz Kielar jest jednym z poetów szlifujących swój warsztat pod kierunkiem Andrzeja Kanclerza prowadzącego w TCK warsztaty literackie.
Benefis zgromadził licznych przedstawicieli tarnogórskiego, bytomskiego, a nawet zabrzańskiego środowiska literackiego. (zdjęcia dzięki uprzejmości Grzegorza Kielara)

 


 

14 LUTEGO 2014: SPOTKANIE Z DAWIDEM KOTEJĄ

"W mojej rodzinie o zmarłych mówiło się dobrze,/ a o żyjących nie mówiło się wcale./ Nie mówiło się o chorobie/ – słowa mogły przecież zarażać, przenosić prątki gruźlicy, pałeczki dżumy" - zaczyna się wiersz "Portret rodzinny" Dawida Kotei. Autor przeczytał ten i inne utwory podczas spotkania, które odbyło się 14 lutego w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Koteja jest poetą, prozaikiem, slamerem. W 2010 r. wydano zbiór jego wierszy "Trupy, trupy". Jest też laureatem licznych konkursów i turniejów literackich. Jako że spotkanie przypadało w walentynkowy wieczór, autora poproszono o przeczytanie kilku utworów o tematyce miłosnej. Przeczytał, ostrzegając jednak, że wszystkie zostały napisane po rozstaniach.