ukBądź na bieżąco:    

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Koncert Fisz Emade Tworzywo

w dniu 08 kwietnia, 2017

8 kwietnia (sobota), godz. 19.00

Koncert Fisz Emade Tworzywo

Bartek (Fisz) i Piotr (Emade) Waglewscy to rodzeni bracia. Płynące w ich krwi zamiłowanie do muzyki zaowocowało założeniem duetu, któremu możemy przypisać zasługi za udaną próbę zmiękczenia brzmienia i tekstów polskiego hip-hopu. Dotychczas wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hip-hopowej oraz - jak sami to nazywają - około hip-hopowo-eklektycznej. Bracia słyną z ciągłych eksperymentów muzycznych. Obecnie ich brzmienie wymyka się wszelkim ramom. Przejmujący głos i teksty Bartka oraz niebagatelne zdolności producenckie Piotra pozwoliły zespołowi dołączyć do czołówki polskiej sceny muzycznej. W wersji koncertowej, jako Fisz Emade Tworzywo występują w mocno poszerzonym składzie, wsparci znakomitymi muzykami. W październiku 2016 roku w sklepach pojawiła się długo wyczekiwana płyta „Drony”. Album okazał się jednym z najlepszych wydawnictw w minionym roku o czym świadczy status złotej płyty.

Bilety: 65 zł (w przedsprzedaży do 30 marca), 75 zł (od 31 marca) (dostępne w kasie biletowej TCK oraz w zakładce KUP BILET na stronie internetowej TCK)

4-5 marca (sobota-niedziela)

W stronę innego

Zapraszamy na nowy cykl, który przybliży nam dalekie, a jednak bliskie zwyczaje naszych sąsiadów. Poznamy tożsame kultury, wzajemnie wzorujące się na własnych doświadczeniach, obyczajach i estetyce. Przy wyborze tematu przewodniego "W stronę innego" wykorzystaliśmy fakt, iż naszym miastem partnerskim jest Kutná Hora. Nasi czescy partnerzy otrzymali wpis do światowej listy UNESCO w 1995 roku. Tarnowskie Góry są na dobrej drodze, aby również dołączyć do zacnego grona wyróżnionych miast.

Cykl „W stronę innego” składa się z dwóch części. 4 marca o 18.00 w sali kameralnej odbędzie się wykład mgr. Pawła Roszaka-Kwiatka zatytułowany „Polacy i Czesi. Czy jedyne co mamy wspólne, to granica?”. Przemierzymy polsko-czeską przestrzeń kulturalną powstałą w wyniku długotrwałego i bliskiego współistnienia dwóch narodów. Podkreślimy cechy wspólne, zwracając również uwagę na wyjątkowość Czechów i Polaków. Po wykładzie zapraszamy na czeski film „Postrzyżyny”, którego twórcami są Jiří Menzel i Bohumil Hrabal. Wstęp na wykład i projekcję: 8/10 zł.

Natomiast 5 marca o 18.00 w sali widowiskowej wystąpi projekt muzyczny Tomáš Kočko & ORCHESTR nazywany „morawskim Jethro Tull”. Zespół, na czele którego stoi pieśniarz Tomáš Kočko, wykonuje muzykę z pogranicza world music inspirowaną tradycyjną muzyką morawską. Czeski muzyk zasłynął tym, że dla wielu pokazał po raz pierwszy, twórczość beskidzkiego barda - Ladislava Nezdařila. Pieśni oparte na jego tekstach tworzą podstawową część repertuaru Kočki. W repertuarze grupy są również utwory inspirowane tematyką zbójnicką, opowieściami i piosenkami o legendarnym bohaterze Beskidów – Ondraszku oraz tradycyjnymi pieśniami z rejonów Moraw. Akustyczne brzmienie uzupełnione jest rockiem, muzyką etniczną i jazzem. Bilety: 16/20 zł (karnet na obydwa wydarzenia 20/25 zł).

 

Walentynki na ludowo z Dafne

w dniu 19 lutego, 2017

19 lutego (niedziela), godz. 18.00

Już szósty raz Młodzieżowy Chór Rozrywkowy Dafne z Tarnogórskiego Centrum Kultury zaprezentuje swój specjalny walentynkowy program. Tym razem grupa prowadzona przez Oliwię Bentkowską przygotowała koncert walentynkowy… na ludowo. W repertuarze znajdą się znane wszystkim ludowe przeboje w rozrywkowych aranżacjach. Usłyszymy takie pieśni, jak: „Szła dzieweczka”, „Poszła Karolinka”, „Kukułeczka kuka”. Chórowi Dafne akompaniować będzie zespół w składzie: Katarzyna Lisowska (fortepian), Wojciech Plaza (cajon), Maja Famuła (skrzypce), Agnieszka Salik (skrzypce), Aleksandra Borowik (altówka), Wiktoria Zorychta (wiolonczela).

Bilety: 6,40/8 zł

17 lutego (piątek), godz. 19.00

„Do usłyszenia” to najnowszy cykl koncertowy Tarnogórskiego Centrum Kultury. Wyobraźcie sobie, że macie notes, a w tym notesie wypisane są nazwy projektów muzycznych, które uważacie za ciekawe i godne posłuchania na żywo. Właśnie takich wykonawców zobaczycie i usłyszycie podczas naszego nowego cyklu koncertowego. Najczęściej prezentować będziemy twórców rozpoczynających swoją muzyczną przygodę. Stąd tytuł „Do usłyszenia”, bo wierzymy, że jeszcze nie raz usłyszymy o goszczonych przez nas wykonawcach. Trzymamy kciuki, aby występ na deskach sceny TCK był jednym z wielu w drodze do zdobycia jak największego grona słuchaczy.

Cykl otworzy zyskująca coraz większą popularność grupa Hengelo. Zespół powstał w 2015 roku w Katowicach. Po raz pierwszy ukazał się światu podczas sesji dla Silesia Video Session. Później zwyciężył w konkursach „Katofonia Music Outbreak” oraz „Dzielnica Brzmi Dobrze”. Pod k
oniec 2016 roku światło dzienne ujrzał pierwszy minialbum Hengelo zatytułowany „Hungry Eyes”. Piosenki zamieszczone na EPce udowadniają, że w zespole pochodzącym ze Śląska tkwi olbrzymi potencjał. Grupa składa się z pięciu muzyków czerpiących z różnych gatunków muzycznych. Synteza dźwiękowych doświadczeń muzyków Hengelo daje rezultat w postaci brzmienia charakteryzującego się wpływami modern rocka, syntezatorowej muzyki lat 80. oraz rozwiązań typowych dla szeroko pojętej muzyki alternatywnej. Hengelo to: Mateusz Konieczny (wokal), Jacek Brzezina (perkusja), Łukasz Kozera (klawisze), Paweł Palej (gitara), Robert Zając (bas).

 Bilety: 6,40/8 zł (dostępne w kasie biletowej TCK oraz zakładce KUP BILET -> http://www.bilety.tck.net.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=2309)

 

baner do uslyszenia hengelo BOX2

11 lutego (sobota), godz. 18.00

Pierwszy występ Tarnogórskiego Big Bandu w 2017 roku wprowadzi słuchaczy w nastrój iście karnawałowy. Jak zwykle grupa kierowana przez Grzegorza Waloszczyka postara się trafić w gusta szerokiej gamy publiczności. W repertuarze karnawałowego występu znajdziemy utwory swingowe („What a difference a day made” Natalie Cole, „Corner Pocket” Counta Basiego) i latynoamerykańskie („La Bamba” Ritchiego Valensa, „Tijuana Taxi” grupy Herb Alpert and the Tijuana Brass). Nie zabraknie też utworów współczesnych z katalogu muzycznego Gordona Goodwina czy Sammy’ego Nestico. Z Big Bandem wystąpią wokaliści: Dominika Wiśniewska, Agnieszka Piontek, Marta Ciba, Rafał Drewniak.

Bilety: 16/20 zł

8 lutego (środa), godz. 18.00

W lutym uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Alterna(k)tywni” przyjdzie posłuchać i rozebrać na czynniki pierwsze album jednej z indie popowych rewelacji 2016 roku. Blossoms to kwintet z Wielkiej Brytanii. Ich potencjał na osiągnięcie sukcesu zauważono już na końcu 2015 roku, o czym świadczyło wysokie miejsce w cenionym rankingu BBC Sound of 2016. Album, który rozbrzmiewać będzie w sali kameralnej TCK, nazywa się po prostu „Blossoms” i składa się z dwunastu około 3-minutowych kompozycji. Nie każdy debiutujący zespół potrafi osiągnąć pierwsze miejsce w rankingu UK Album Charts, a Blossoms tego dokonali.

Bilety: 1 zł (dostępne w kasie biletowej TCK)

ŚPIEWAJMY I GRAJMY MU

w dniu 15 stycznia, 2017

15 i 29 stycznia

Wierni wieloletniej tradycji, Tarnogórskie Centrum Kultury wraz z Okręgiem Tarnogórskim Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, wspólnie organizują cykl koncertów kolędowych „Śpiewajmy i Grajmy Mu”. Chcąc dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców przygotowaliśmy występy w trzech tarnogórskich kościołach. Pierwszy z koncertów odbędzie się 15 stycznia o 16.00 w kościele ewangelickim Zbawiciela na rynku w Tarnowskich Górach, podczas którego wystąpią: chór mieszany Kolejarz z Tarnowskich Gór, pod dyrekcją Izabeli Lysik-Różańskiej, chór mieszany Angelus z dyrygentem Janem Tlatlikiem na czele oraz chór mieszany Słowiczek z Rept Śląskich, którym dyryguje Izabela Lysik-Różańska. W tym samym czasie w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowskich Górach – Strzybnicy zaprezentują się lasowicki chór mieszany Harmonia dyrygowany przez Romana Kota oraz młodzieżowy chór rozrywkowy Dafne, pod dyrekcją Oliwii Bentkowskiej. Trzecim, ostatnim punktem cyklu będzie koncert w kościele pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. 29 stycznia o 16.00 zaśpiewają chór mieszany Moniuszko oraz Niezdareczka – oba pod dyrekcją Ilony Bartoszek.

Wstęp wolny

7 stycznia (sobota), godz. 19.00

Akcja widowiska „Operetka wczoraj i dziś” rozgrywa się na jednym z wystawnych bali w XIX-wiecznym Wiedniu. Panie po kilku kieliszkach mocniejszego trunku przestają kryć swoją słabość do eleganckich panów, dają porwać się w wir tańca oraz z pieśnią na ustach wyrażają, co im w duszach gra. Panowie z kolei popisują się między sobą znajomością kobiecych charakterów. Na koniec łączą się w pary, wykonując ognistego kankana. Widowisko zabierze publiczność do świata lekkodusznych arystokratów, w którym na porządku dziennym zmagają się oni z miłostkami, intrygami i zdradami. Inspiracją do powstania spektaklu były melodie i historie zawarte w najpiękniejszych operetkach. Warstwę muzyczną tworzą m.in. takie kompozycje jak „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Czardasz Rozalindy”, „Wilia”, walce i polki Straussa. Po spektaklu zapraszamy na noworoczny toast kieliszkiem szampana.

Bilety: 40/50 zł (kupiony bilet może być również doskonałym prezentem świątecznym. Aby otrzymać specjalne zaproszenie, prosimy o kontakt 32 285-27-34, wew. 22)

4 stycznia (środa), godz. 18.00

„Witajcie panowie oraz piękne panie. Ludzie na mieście mówią na mnie Organek. W sercu mam ranę, na palcu pierścień jak to się stało opowiem wam wreszcie” – to fragment piosenki zatytułowanej „Ki Czort”, która znalazła się na najnowszej płycie Tomasza Organka. Drugi album polskiego muzyka nazywa się „Czarna Madonna”. Względem debiutu, krążek wydany pod koniec 2016 roku, jest bardziej nowoczesny i bogatszy w konteksty muzyczne oraz liryczne. Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Alterna(k)tywni” w 2017 roku będzie poświęcone właśnie temu wydawnictwu. Przypomnijmy, że podczas spotkań piosenka po piosence omawiamy, analizujemy i interpretujemy daną płytę.

Bilety: 1 zł (dostępne w kasie biletowej TCK)

Dafne w odsłonie świątecznej

w dniu 18 grudnia, 2016

18 grudnia (niedziela), godz. 18.00

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, Młodzieżowy Chór Rozrywkowy Dafne zaprasza na specjalny występ. Zespół przygotował koncert, podczas którego wykona najpopularniejsze świąteczne piosenki, tradycyjne polskie kolędy oraz pastorałki (warto dodać, że chór, działający pod kierownictwem Oliwii Bentkowskiej, obecnie przygotowuje płytę „Dafne na święta”). Gościnnie z chórem wystąpią Katarzyna Lisowska - fortepian, Wojciech Plaza – cajon oraz trio smyczkowe w składzie: Maja Famuła, Agnieszka Salik i Wiktoria Zorychta.

Bilety: 6,40/8 zł

Strona 1 z 17