ukBądź na bieżąco z wystawami i warsztatami:  

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

17 marca (piątek), godz. 19.00 – Kobieca Art Arena

„Naturalnie Tkanina” – to tytuł wystawy Aleksandry Richert, którą od 17 marca można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk.

Aleksandra Richert pochodzi z Bydgoszczy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się tkaniną artystyczną oraz tworzeniem obiektów tekstylnych do wnętrz.

11 stycznia (środa), godz. 19.00

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które odbędą się w ramach Mobilnego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. To doskonała propozycja dla wszystkich kochających fotografię, niezależnie od wieku. Osoby, które mają już opanowane podstawy fotografii i potrafią wykorzystywać możliwości swojego sprzętu, mogą sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. Dla jednych będzie to okazja do nadania kierunku swojemu fotograficznemu rozwojowi, a dla innych – do poszerzenia pola zainteresowań.

Warsztaty poprowadzi Sławomir Jodłowski – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Jurajskiego Fotoklubu RP. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Fotografii w Warszawie. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Reprezentował województwo śląskie na wystawie fotografii „Obecna Nieobecność” w Mediolanie. Laureat stypendium artystycznego przyznanego przez Marszałka województwa śląskiego. Autor albumu fotograficznego JURAJSKIE FOTOKLIMATY.

Wstęp na warsztaty wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie TCK. Liczba miejsc ograniczona.

18 marca (sobota), godz. 11.00 – Kobieca Art Arena

 

Miłośników rękodzieła zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy indygo – jeden z ciekawszych i najważniejszych barwników naturalnych. Pozyskiwany z liścia tropikalnego indygowca barwierskiego lub liści urzetu barwierskiego, znany był już w starożytności.

19 marca (niedziela), godz. 11.00 – Kobieca Art Arena

Stary, zniszczony t-shirt często kończy swoją karierę jako koszulka zakładana do malowania czy pracy w ogrodzie. Jednak poplamiony czy lekko podarty, może posłużyć jako materiał do wykonania wielu ciekawych rzeczy, np. kolorowych dywanów.

Warsztaty rękodzieła: kalendarze

w dniu 10 stycznia, 2017

10 stycznia (wtorek), godz. 18.00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z rękodziełem. Podczas warsztatów, które poprowadzi Izabela Kot, powstaną niezwykłe kalendarze (ścienne, biurkowe). Do pracy uczestnicy wykorzystają metodę kolażu oraz scrapbookingu, który umożliwia ozdabianie przy użyciu takich produktów jak: tasiemki, naklejki czy ćwieki. Dzięki nim nasze kalendarze będą posiadać wyjątkowy, indywidualny charakter. Podczas warsztatów poznamy także elementy typografii i liternictwa, które pomogą nam dobrać odpowiedni styl pisma do projektowanego kalendarza. Liczba miejsc ograniczona.

Bilety: 15 zł

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ - PETERSBURG

w dniu 12 stycznia, 2017

12 stycznia (czwartek), godz. 19.00

 

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Podróże ze sztuką” wybierzemy się do Petersburga – miasta zbudowanego na mokradłach, pełnego tajemnych skojarzeń, carskich grobów, polskiej historii, zgiełku i ciszy zapomnienia.

Petersburg, w przeszłości zwany Piotrogradem i Leningradem, mieszkańcy najczęściej określają pieszczotliwym mianem „Pitier”. Jego „ojcem” był car Piotr I Wielki, któremu zamarzyło się zbudować od podstaw miasto doskonałe. Spacerując dzisiaj w cieniu bogatych barokowych pałaców i klasycystycznych kamienic, mijając kolejne pomniki, strzeliste wieże i przerzucone nad kanałami ozdobne balustrady mostków strzeżone przez skrzydlate gryfy, trudno zaprzeczyć, że mu się nie udało. Wymyślony przez imperatora jako „okno na Europę” i symbol narodzin potęgi państwa rosyjskiego, jest nie tylko najbardziej zachodnim ze wszystkich rosyjskich, ale też jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast świata.

Spotkanie poprowadzi dr Jacek Kurek – historyk, eseista, znawca muzyki i malarstwa, animator kultury, poeta, pedagog, wykładowca uniwersytecki w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej.

 

Bilety: 8 zł

19 stycznia (czwartek), godz. 19.00

„Na styku sztuk – starcie artystów z medium filmowym” to tytuł kolejnego spotkania z cyklu „Art Doc”. Dowiemy się czy film może być dziełem sztuki. Przekonamy się także jak artyści potrafią zmieniać przemysł filmowy, nadając mu niepowtarzalny charakter. Spotkanie poprowadzi Patrycja Mucha – filmoznawczyni, doktorantka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współtworzy magazyn „Reflektor. Rozświetlamy kulturę” oraz koordynuje Klubem Filmowym Ambasada. Czynnie angażuje się w organizację życia filmowego na Górnym Śląsku. Publikuje w „ArtPapierze” oraz na łamach gazety festiwalowej „Re:produkcje” podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach.

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych „Short Waves: Eksperymentalnie”. Na program składa się czternaście filmów polskich artystów. Autorskie wizje twórców przybierają często postać abstrakcyjną lub absurdalną. Balansują na granicy jawy i snu, realności i wirtualności. Podczas ponadgodzinnego pokazu widzowie będą mogli zobaczyć videoarty Mikołaja Tkacza, Karoliny Belter czy Grzegorza Stefańskiego.

Bilety: 5 zł (wykład i projekcja)

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ - TOLEDO

w dniu 08 grudnia, 2016

8 grudnia (czwartek), godz. 18.30

Nadszedł czas, aby wybrać się do hiszpańskiego Toledo. Podczas kolejnego spotkania „Podróże ze sztuką” przeniesiemy się do miejsca niekończących się skojarzeń, inspiracji i marzeń snutych na jawie. Miasto ulokowane w środkowej Hiszpanii słynęło z obecności takich twórców Garcilaso de la Vega oraz El Greco. Spotkanie poprowadzi fenomenalny dr Jacek Kurek – historyk, kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury. Od 2014 roku związany z Instytutem Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Bilety: 5 zł. Liczba miejsc ograniczona

13 grudnia (wtorek), godz. 18.00

Zapraszamy na ostatnie w tym roku warsztaty rękodzieła. Podczas zajęć, prowadzonych przez Martę Kasprzyk powstaną dekoracyjne witraże. Uczestnicy poznają technikę łączenia szkła metodą Tiffany’ego. To jedna z najpopularniejszych metod wykonywania witraży. Polega na owijaniu każdego elementu ze szkła cienką taśmą miedzianą i łączeniu ich za pomocą cyny. Przy użyciu specjalnych preparatów uzyskuje się odpowiedni odcień spoiny (tzw. patynowanie). Jest to technika odpowiednia do tworzenia witraży złożonych z wielu drobnych części o wymyślnych kształtach czy dekoracyjnych lamp. Materiały na zajęcia zapewnia organizator. Liczba miejsc ograniczona.

Bilety: 25 zł

15 grudnia (czwartek), godz. 18.00 i 19.00

„Wizje geniusza – niezwykły świat wyobraźni Hieronima Boscha” to tytuł wykładu, na który zapraszamy 15 grudnia o godzinie 18.00 w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Art Doc”. Porozmawiamy na temat twórczości niderlandzkiego malarza, która słynie z bogatej symboliki i złożoności. Artysta nie bał się tematów grzeszności i niedoskonałości człowieka. Traktował je z charakterystyczną dla siebie zawiłością, częstokroć narażając się na niezrozumienie ze strony odbiorców. Spotkanie poprowadzi Klaudia Czyżewska-Knap.

Natomiast o godzinie 19.00 zobaczymy film „Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła” w reżyserii Pietera van Huystee. W 2016 roku holenderskie Noordbrabants Museum położone w Den Bosch, rodzinnym mieście Hieronima Boscha, organizuje specjalną wystawę poświęconą twórczości zmarłego 500 lat temu Hieronima Boscha.

Zawiłe i nie do końca jasne dla odbiorów malarstwo Boscha stanowiło natchnienie dla XX-wiecznych surrealistów. Zainspirowało również grupę badaczy z Noordbrabants Museum, którzy od pięciu lat w ramach prac nad przygotowaniem wystawy podróżują po całym świecie, odwiedzając m.in. Luwr, Prado czy Narodową Galerię Sztuki w Waszyngtonie, aby dokonać pogłębionej analizy malarstwa artysty. Badają 25 znanych i zachowanych do dzisiaj dzieł sztuki Boscha. A wszystko po to, by nie tylko odkryć jego intencje, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie obrazy rzeczywiście wyszły spod ręki samego mistrza, czy raczej jego uczniów i następców.

Bilety: 5 zł (cena obejmuje wstęp na wykład oraz projekcję filmu)

Strona 1 z 4