ukBądź na bieżąco z wystawami i warsztatami:  

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

WARSZTATY RĘKODZIEŁA

w dniu 16 maja, 2017

16 maja (wtorek), godz. 18.00

Warsztaty rękodzieła – ogromne kwiaty z bibuły

Miłośników rękodzieła zapraszamy na warsztaty poświęcone bibułkarstwu, czyli składaniu kwiatów z bibuły.

Olbrzymi papierowy kwiat to wspaniały prezent na każdą okazję. Można podarować go na Dzień Matki lub przyjaciółce na urodziny. Będzie także wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, np. podczas przyjęć. Zrobienie takiego kwiatka nie jest niczym skomplikowanym, a przynosi wiele radości.

Bilety: 15 zł.

13 kwietnia, godz. 18.00

Ze względu na duże zainteresowanie ofertą warsztatów rękodzieła, przygotowaliśmy dodatkowy termin zajęć!

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają wielkanocne ozdoby – malowanki, wylepianki, kraszanki oraz koguciki. Nie zabraknie opowieści o tradycjach i obrzędowości Świąt Wielkanocnych. Poznamy symbolikę i najważniejsze techniki zdobienia jajek wielkanocnych na Śląsku i w innych regionach Polski. Dowiemy się również co lepiej dekorować – wydmuszkę czy pełne jajko?

Materiały na zajęcia zapewnia organizator.

Bilety: 15 zł.

Liczba miejsc ograniczona.

17 marca (piątek), godz. 19.00 – Kobieca Art Arena

„Naturalnie Tkanina” – to tytuł wystawy Aleksandry Richert, którą od 17 marca można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk.

Aleksandra Richert pochodzi z Bydgoszczy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się tkaniną artystyczną oraz tworzeniem obiektów tekstylnych do wnętrz.

18 marca (sobota), godz. 11.00 – Kobieca Art Arena

 

Miłośników rękodzieła zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy indygo – jeden z ciekawszych i najważniejszych barwników naturalnych. Pozyskiwany z liścia tropikalnego indygowca barwierskiego lub liści urzetu barwierskiego, znany był już w starożytności.

19 marca (niedziela), godz. 11.00 – Kobieca Art Arena

Stary, zniszczony t-shirt często kończy swoją karierę jako koszulka zakładana do malowania czy pracy w ogrodzie. Jednak poplamiony czy lekko podarty, może posłużyć jako materiał do wykonania wielu ciekawych rzeczy, np. kolorowych dywanów.

19 stycznia (czwartek), godz. 19.00

„Na styku sztuk – starcie artystów z medium filmowym” to tytuł kolejnego spotkania z cyklu „Art Doc”. Dowiemy się czy film może być dziełem sztuki. Przekonamy się także jak artyści potrafią zmieniać przemysł filmowy, nadając mu niepowtarzalny charakter. Spotkanie poprowadzi Patrycja Mucha – filmoznawczyni, doktorantka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współtworzy magazyn „Reflektor. Rozświetlamy kulturę” oraz koordynuje Klubem Filmowym Ambasada. Czynnie angażuje się w organizację życia filmowego na Górnym Śląsku. Publikuje w „ArtPapierze” oraz na łamach gazety festiwalowej „Re:produkcje” podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach.

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych „Short Waves: Eksperymentalnie”. Na program składa się czternaście filmów polskich artystów. Autorskie wizje twórców przybierają często postać abstrakcyjną lub absurdalną. Balansują na granicy jawy i snu, realności i wirtualności. Podczas ponadgodzinnego pokazu widzowie będą mogli zobaczyć videoarty Mikołaja Tkacza, Karoliny Belter czy Grzegorza Stefańskiego.

Bilety: 5 zł (wykład i projekcja)

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ - PETERSBURG

w dniu 12 stycznia, 2017

12 stycznia (czwartek), godz. 19.00

 

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Podróże ze sztuką” wybierzemy się do Petersburga – miasta zbudowanego na mokradłach, pełnego tajemnych skojarzeń, carskich grobów, polskiej historii, zgiełku i ciszy zapomnienia.

Petersburg, w przeszłości zwany Piotrogradem i Leningradem, mieszkańcy najczęściej określają pieszczotliwym mianem „Pitier”. Jego „ojcem” był car Piotr I Wielki, któremu zamarzyło się zbudować od podstaw miasto doskonałe. Spacerując dzisiaj w cieniu bogatych barokowych pałaców i klasycystycznych kamienic, mijając kolejne pomniki, strzeliste wieże i przerzucone nad kanałami ozdobne balustrady mostków strzeżone przez skrzydlate gryfy, trudno zaprzeczyć, że mu się nie udało. Wymyślony przez imperatora jako „okno na Europę” i symbol narodzin potęgi państwa rosyjskiego, jest nie tylko najbardziej zachodnim ze wszystkich rosyjskich, ale też jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast świata.

Spotkanie poprowadzi dr Jacek Kurek – historyk, eseista, znawca muzyki i malarstwa, animator kultury, poeta, pedagog, wykładowca uniwersytecki w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej.

 

Bilety: 8 zł

11 stycznia (środa), godz. 19.00

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które odbędą się w ramach Mobilnego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. To doskonała propozycja dla wszystkich kochających fotografię, niezależnie od wieku. Osoby, które mają już opanowane podstawy fotografii i potrafią wykorzystywać możliwości swojego sprzętu, mogą sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. Dla jednych będzie to okazja do nadania kierunku swojemu fotograficznemu rozwojowi, a dla innych – do poszerzenia pola zainteresowań.

Warsztaty poprowadzi Sławomir Jodłowski – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Jurajskiego Fotoklubu RP. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Fotografii w Warszawie. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Reprezentował województwo śląskie na wystawie fotografii „Obecna Nieobecność” w Mediolanie. Laureat stypendium artystycznego przyznanego przez Marszałka województwa śląskiego. Autor albumu fotograficznego JURAJSKIE FOTOKLIMATY.

Wstęp na warsztaty wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie TCK. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty rękodzieła: kalendarze

w dniu 10 stycznia, 2017

10 stycznia (wtorek), godz. 18.00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z rękodziełem. Podczas warsztatów, które poprowadzi Izabela Kot, powstaną niezwykłe kalendarze (ścienne, biurkowe). Do pracy uczestnicy wykorzystają metodę kolażu oraz scrapbookingu, który umożliwia ozdabianie przy użyciu takich produktów jak: tasiemki, naklejki czy ćwieki. Dzięki nim nasze kalendarze będą posiadać wyjątkowy, indywidualny charakter. Podczas warsztatów poznamy także elementy typografii i liternictwa, które pomogą nam dobrać odpowiedni styl pisma do projektowanego kalendarza. Liczba miejsc ograniczona.

Bilety: 15 zł

Do 15 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk można oglądać wystawę prac Alojzego Niedbały „Odkryci w drewnie".

Alojzy Niedbała (1905-1987) pochodził z Bobrownik Śląskich. Przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 10 lat. Jednak rzeźbiarskiej pasji poświęcił się bez reszty dopiero po przejściu na emeryturę. Swój warsztat miał w domu odziedziczonym po rodzicach, gdzie w małej szopie pracował od rana do wieczora. Tworzywem było zwykle drewno lipowe lub topolowe. Wydobywał z niego niezliczone ilości gwarków, muzyków, pasterzy i wielu innych ludzi pracy. Jego rzeźby mówiły o trudzie życia, wysiłku, ale też o miłym i zbawczym odpoczynku. „Odkryci w drewnie” to historia opowiadająca o dobrym, prostym życiu, o pasji i trudach. O tym wszystkim, z czym każdego dnia mamy do czynienia.

Przypomnijmy, że w 2014 roku z inicjatywy TCK, podczas obchodów Dni Miasta
w kościele ewangelickim powstała wystawa w całości poświęcona „Gwarkom” Alojzego Niedbały. Poza prezentacją bogatego zestawu rzeźb z kolekcji Anny i Teodora Segietów, był to moment, kiedy ponownie odżyły wspomnienia dotyczące tego szczególnego artysty. Podczas wernisażu rozbrzmiały nawet jego słowa, ujęte w archiwalnym nagraniu zachowanym przez rodzinę.

Zwiedzanie wystawy Alojzego Niedbały od wtorku do piątku, godz. 15.00-18.00. Istnieje możliwość grupowego zwiedzania ekspozycji. W tym celu prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Strona 1 z 20