ukBądź na bieżąco z kulturą Japonii:  

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Noworoczne kaligrafowanie

w dniu 14 stycznia, 2017

14 stycznia (sobota), godz. 13.00

Styczniowe warsztaty „Bunka" zapoznają nas z tradycyjnym japońskim kaligrafowaniem, czyli Kakizome. Japońska technika kreślenia znaków pozwala stworzyć symbol noworocznego postanowienia, osobistego życzenia, przesłania lub przysłowia. Istnieje wiele słowników zawierających mądrości, które można wykorzystać do Kakizome. Gotowe prace są wieszane w widocznym miejscu w domu, szkole, pracy, aby pamiętać o swoim noworocznym postanowieniu.

Bilety: 5 zł

Nowy Rok po japońsku

w dniu 12 grudnia, 2016

12 grudnia (poniedziałek), godz. 17.00

Grudniowe warsztaty „Bunki” przybliżą nam historię oraz tradycje związane z nadejściem nowego roku w Japonii. Dowiemy się dlaczego poszczególny rok dostaje inną nazwę zwierzęcia, co to oznacza i jaka legenda kryje się za nazwą nowego roku. Po wykładzie wykonamy papierowy symbol charakterystyczny dla 2017 roku. Po przyswojeniu dużej dawki ciekawych informacji, przyjdzie czas na posilenie ciała. Smakosze będą mogli spróbować dania z japońskiego menu - Temari Sushi, czyli ryżowych kulek ozdobionych przeróżnymi dodatkami.

Bilety: 5 zł

FESTIWAL JAPOŃSKI MATSURI

w dniu 02 maja, 2016

28 maja (sobota), godz. 9.00-13.00

Zapraszamy na czwartą edycję Festiwalu Japońskiego Matsuri. To ciekawa propozycja na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny lub znajomych. W programie m.in. zajęcia z kaligrafii, origami, tworzenie wachlarzy, przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów języka japońskiego oraz karaoke. Największą atrakcją tegorocznego festiwalu będzie cosplay, czyli zabawa w przebieranie za postaci z mangi czy anime. Polega na jak najdokładniejszym odwzorowaniu danej postaci, często nie tylko w stroju, ale także w sposobie poruszania się czy tonie głosu. Zapisy w kasie TCK lub pod numerem telefonu (32) 285-27-34.

Plan imprezy:

9.00 - Rozpoczęcie festiwalu

9.00 - 13.00 – ATRAKCJE: Kaligrafia, origami, malowanie wachlarzy, malowanie twarzy, gry i zabawy na świeżym powietrzu, karaoke, parzenie herbaty (od 11.25 do 12.40 - przerwa)

9.30 - Konkurs wiedzy o Japonii

10.00 - DKF - "Tajemniczy świat Arietty" (2010)

10.30 - Konkurs karaoke

11.00 - Konkurs Cosplay

11.40 - Przedstawienie teatralne sala widowiskowa

12.00 - Rozdanie dyplomów dla uczestników zajęć z języka japońskiego. 

13.00 - Zakończenie

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

WIOSENNE WARSZTATY BENTŌ

w dniu 23 kwietnia, 2016

23 kwietnia, godz. 10.00

Bentō to rodzaj „przenośnego” japońskiego posiłku w postaci pojedynczej porcji na wynos - kupowanej lub przygotowywanej w domu. Tradycyjne bentō składa się przede wszystkim z ryżu, ryby lub mięsa oraz warzyw. Całość komponowana jest w pudełku. Posiłki oprócz tego, że charakteryzują się pomysłowością kompozycji, są też bardzo zdrowe.

Mimo, że bentō można w Japonii kupić praktycznie wszędzie, to jednak Japończycy zdecydowanie wolą przygotowywać je sami – liczy się jak najlepszy pomysł i oryginalność, przez co bentō zachwycają różnorodnością, naśladując kompozycją znane postaci  z mang, zwierzęta, przedmioty codziennego użytku. Podczas warsztatów w TCK powstaną hanami bentō – przygotowywane specjalnie z okazji tradycyjnego podziwiania kwitnących wiśni. W takim bentō kolorowe warzywa i owoce często wycina się na kształt kwiatu wiśni. Używa się również produktów sezonowych, tak więc wiosnę można poczuć w pełni. Prosimy o zabranie ze sobą pudełka na bentō (np. zwykłego pudełka śniadaniowego). Pozostałe materiały zapewnia organizator.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety: 8/10 zł.

WARSZTATY LALECZEK KOKESHI

w dniu 19 marca, 2016

19 marca, godz. 10.00

 
Warsztaty laleczek kokeshi


Kokeshi to tradycyjne, japońskie drewniane lalki. Wywodzą się z regionu Tohoku w północnej części Japonii. Ręcznie zdobione kokeshi symbolizują młodość i dziewczęce piękno. Zazwyczaj przekazywane są w prezencie jako amulety miłości i przyjaźni. Zapewniają też przychylność bogów. Klasyczną postać lalki kokeshi tworzy prosty, cylindryczny tułów pozbawiony kończyn i głowa z delikatnymi, malowanymi linami podkreślającymi rysy twarzy.
Podczas warsztatów w TCK powstaną lalki inspirowane tradycyjnymi kokeshi z dostępnych nam materiałów, takich jak bibuła, papier ozdobny czy rolka po papierze toaletowym. Uczestbicy poznają także historie kokeshi. Materiały na warsztaty zapewnia organizator. Ilość miejsc ograniczona.

Bilety: 4/5 zł

Furoshiki to tradycyjna japońska chusta, służąca do pakowania prezentów i upominków. Można z niej także zrobić praktyczną torbę lub użyć jako narzuty czy obrusu.

BUNKA: zaprasza na zajęcia

w dniu 16 października, 2015

BUNKA zaprasza na zajęcia

 

Już 31 maja kolejna edycja Matsuri!

 

 

22 maja o 18:00 spotkanie z twórczością Takeshi Kitano.

 

Japonia mniej znana

w dniu 11 kwietnia, 2015

 

11 kwietnia o 11:00 przeniesiemy się na wyspę Shōdo

 

Strona 1 z 7